Znamiona skórne

Rozpoznanie

Każda zmiana skórna wymaga rozpoznania przez lekarza dermatologa II-stopnia, który zdecyduje o możliwej metodzie usunięcia zmiany

Pieprzyki, znamiona - typowe zmiany skórne

Znamiona opisujemy jako wrodzone rodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają różną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Mogą być niebezpieczne , ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka( nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu).

znamiona melanocytowe

Znamiona te dzielą się na naskórkowe ,które obejmują znamiona płaskie i plamy soczewicowate oraz skórne.


  • znamiona płaskie , nie sprawiają innych dolegliwości, rosną razem z rozwojem człowieka. Czasami w wyniku częstych podrażnień mechanicznych lub w wyniku podrażnień mechanicznych lub w wyniku działania promieni słonecznych mogą zmienić się w czerniaka.
  • plamy soczewicowate , mogą być wrodzone lub nabyte. Mogą pokrywać znaczne powierzchnie ciała, są to liczne plamki o barwie brązowej. Występują najczęściej na rekach, przedramionach, plecach, klatce piersiowej oraz twarzy. Wyglądem przypominają piegi , są jednak od nich większe i bardziej odgraniczone. Ich powstanie jest związane z działaniem promieni słonecznych, latem pojawia się ich więcej, mają wówczas ciemniejszą barwę. Plamy soczewicowate występują u osób starszych-maja charakter trwały. Inne znamiona tego rodzaju mogą znikać. Mogą być źródłem czerniaka.
  • znamiona błękitne, zmiany te spowodowane są komórkami barwnikowymi umiejscowionymi głęboko w skórze, barwa ich jest od jasnoniebieskiej po czarną. Występują najczęściej na twarzy i kończynach. Rzadko przyczyniają się do powstawania nowotworów.


Znamiona komórkowe

Częste zmiany , które przyjmują barwy podobne do koloru skóry, ale także brunatne, a nawet czarne. Powierzchnia ich bywa owłosiona, może być gładka lub wypukła. Prawie wszyscy ludzie posiadają tego typu znamiona, warto je obserwować, ponieważ ich rozrost, zmiany koloru i kształt mogą stanowić symptomy rozwoju czarniaka.


Piegi

Małe plamki, ciemniejsze niż kolor cery. Najczęściej pojawiają się w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych: twarz, ramiona, dłonie. Występowanie ich uwarunkowane jest genetycznie. Piegi nie są związane z chorobami skóry, ale osoby piegowate są bardziej narażone na oparzenia słoneczne i nowotwór kolczysto komórkowy skóry.

USUWANIE ZNAMION

Konsultacja dermatologiczna
Każdy zabieg jest poprzedzony konsultacją dermatologiczną...

Wybór metody
Obecnie na w medycynie estetycznej istnieje wiele sposobów usuwania znamion...

Laserowe usuwanie znamion
Laser co2 jest szybką i skuteczną metodą usuwania zmian skórnych...

Badanie histopatologiczne
W celu rozpoznania charakteru zmiany lekarz zleca badanie histopatologiczne...